Ako sa chrániť pred kliešťami a boreliózou

18.04.2018

 Ako sa chrániť pred kliešťami a boreliózou

I. Najlepšou obranou proti borelióze je funkčný imunitný systém. Bunky zdravého imunitného systému sú plne schopné ochrániť organizmus pred boreliózou. Tieto tipy vám pomôžu podporiť a posilniť imunitný systém a dosiahnuť tak jeho najvyšší imunitný potenciál.

 • Vyvážená strava, ktorá obsahuje základné živiny, zdravé tuky a kvalitné proteíny. Najkvalitnejší proteín živočíšneho pôvodu sa nachádza v mäse zvierat, ktoré sú voľne pasené. Pre vegetariánov je vhodné hľadať proteín v rastlinách, ktoré sú pestované organicky.
 • Zdravá črevná mikroflóra obsahujúca rozmanitú zmes “dobrých“ baktérií, ktoré sú zodpovedné ze úplné strávenie potravy a absorpciu všetkých potrebných živín.
 • Pobyt na čerstvom vzduchu a slnku. Najlepším zdrojom vitamínu D je slnečné svetlo. Už 20-30 minút ranného slnka denne vám zabezpečí dostatočný príjem vitamínu D (záleží od typu pokožky.)
 • Pravidelný pohyb.
 • Vyvážené aktivity a efektívne vyrovnávacie adaptačné mechanizmy. Stresové hormóny sú hlavným spúšťačom ochorení. Príliš náročné aktivity, alebo ich nadmerné množstvo môže byť príčinou vzniku stresu. Dôsledkom môže byť nedostatok odpočinku, či už fyzického alebo psychického.
 • Odpočívajte, odpočívajte, odpočívajte! Aspoň 8 hodín cez noc! Odpočinok je základom dobrého zdravia. Jeden poobedný šlofíček je ako super hrdina pre vaše zdravie. Je ťažké odpočívať, keď sme vystresovaní alebo ak máme pocit, že je toho na nás priveľa, ale myslite na to, že ak ochoriete, už nespravíte vôbec nič.

Bylinná ochrana proti borelióze:

1. Tinktúra z Kozinca blanitého ako ochrana pred boreliózou je odporučené brať 20kv 3-4x týždenne, alebo 3x denne pri pobyte v oblasti s možnou nákazou boreliózy. ***Upozornenie: Ak trpíte chronickou boreliózou, nepoužívajte kozinec blanitý. Zvlášť ak trpíte rôznymi zápalmi spôsobenými boreliózou!

2. Tinktúra z Bazalky posvätnej (Tulsi) – bazalka pravá je vynikajúci adaptogén, môže byť užívaná ako prevencia 20-30kv 3-4x týždenne alebo 3x denne pri pobyte v oblasti s možnou nákazou boreliózy.

3. Iné vhodné adaptogény: Eleutrokok (Ženšen sibírsky) a huba Reishi (Ganoderma lucidum aj Ganoderma tsugae) Pri používaní adaptogénov treba byť opatrný, nakoľko je vhodné používať ich len dočasne a to hlavne v akutných prípadoch či prevencii. Nie je vhodné ich užívať dlhodobo alebo ako náhradu rozmanitej stravy a dostatočného odpočinku.

4. Tinktúra z koreňa Štetky lesnej (bohužiaľ dnes už zakázaná EÚ, namiesto nej používame tinktúru z Ježibaby guľatohlavej) – užívame 3x denne 3kv pri pobyte v oblasti s možnou nákazou boreliózy.

5. Tinktúra z Cesnaku kuchynského a medvedieho - užívať 3kv pod jazyk alebo do vody pred plánovaným pobytom v prírode.

6. Esenciálny olej alebo bylinný repelent s obsahom rúžového geránia / geránia – používajte esenciálny olej alebo bylinný repelent s obsahom rúžoveho geránia alebo obyčajného geránia. Tento olej je vhodný pre tehotné a kojace matky, pre bábätka i deti a dokonca aj pre psy, avšak nevhodný pre mačky. *** Používanie esenciálnych olejov vo veľkých množstvách nie je ekologicky trvalo udržateľné. Či už pochádzajú z ekologických či organických fariem, stále je používané veľké množstvo materiálu na výrobu veľmi malého množstva oleja, no vždy je lepšie používať prírodné esenciálne oleje ako chemické pesticídy.

II. Po uhryznutí kliešťom či iným prenášačom boreliózy:

***Medzi prenášačov Borrelia burgdorferi môžu patriť aj komáre či muchy.

 • Odstráňte kliešťa najskôr ako sa dá. Nie je pravda, že prenos baktérie nastáva až po niekoľko hodinovom prisatí. Táto baktéria žije v čreve kliešťa a je uvoľnená do krvného obehu hosťujúceho cicavca, keď kliešť zvracia krv, čo môže nastať kedykoľvek, no nastáva hlavne pri vyťahovaní kliešťa.

 • Pálenie kliešťa, používanie mydla alebo alkoholu, či vykrúcanie kliešťa nie je vhodné. Vyvoláva zvracanie kliešťa.
 • Použite ostrú pinzetu alebo špeciálnu pinzetu na vyberanie kliešťov dostupnú v lekárni a potiahnite kliešťa prudko priamo von. Nebojte sa ak hlavička ostane v rane. Je to v poriadku. Hlavička nie je príčinou boreliózy a ak by ste sa pokúšali ju odtiaľ vyryť môžete spôsobiť infekciu. Ak vás však hlavička privádza do šialenstva navštívte urgentný príjem alebo vášho obvodného lekára a požiadajte ho aby hlavičku vytiahol.

 • Je možné poslať vytiahnutého kliešťa do laboratória na testy na prítomnosť borelií alebo je v lekárni dostupný test na vyšetrenie infekčnosti kliešťa.

Bylinný protokol po odstránení kliešťa:

1. Namočte kúsok vaty alebo vatový tampónik do tinktúry z Echinacey a takto nasiaknutý tampónik priložte na ranu a prelepte leukoplastom alebo obviažte obväzom.

2. Užívajte tinktúru z Echinacey aj vnútorne – 20kv 3x denne po dobu 2 týždňov.

3. Užívajte homeopatiká Ledum palustre 30c, 3 guličky 3x denne po dobu 3 dní.

4. Užívajte tinktúru zo Štetky lesnej (dostupnú z Ježibaby guľatohlavej) 1-3kv 3x denne po dobu 2 týždňov.

5. Užívajte tinktúru z Kozinca blanitého, Bazalky posvätnej, Eleutrokoka alebo ich kombináciu 30-60kv 3x denne po dobu 30 dní.

6. Dávať si robiť krvné testy hneď po uhryznutí kliešťom je viac-menej zbytočné, nakoľko to trvá 2-4 týždne kým telo vyprodukuje dostatok protilátok aby borelióza bola zistená či už testom Western blot či Elisa. Avšak aj po uplynutí tejto doby aj v prípade nákazy môže test vyjsť negatívne, takže diagnóza musí byť určená klinickým sledovaním a identifikáciou symptómov.

7. Vyrážka potvrdzuje boreliózu len v 50% prípadov. Klasická kruhová vyrážka typu volské oko je len jednou z možností prejavu boreliózy. Vyrážka môže byť rôzneho typu, kruhová štvorcová, nepravidelná, môže byť v okolí štípanca alebo aj inde.

 • ​Mnoho ľudí sa rozhodne pre antibiotiká. Medzi najčastejšie používaný patrí doxycyklín. Musia sa užívať sa po dobu 30 dní (2-3týždne sú nepostačujúce). Niektorí lekári veria, že 2 týždne sú postačujúce, no skúsenejší lekári odporúčajú 30 dní.
 • Ak užívate antibiotiká, nezabudnite aj na kvalitné probiotiká. Ja odporúčam značku Nature‘s Aid.
 • Navštívte kvalifikovaného naturopata. Antibiotiká pri borelióze sú často neúčinné. Čím skôr po nákaze sú naordinované, tým vyššia šanca na úspech. Existuje mnoho alternatívnych a holistickych protokolov liečenia, no každému sedí niečo iné. U každého človeka sa prejavuje borelióza trochu inak. Zvyčajne zaútočí na najslabšie miesto či najslabší systém v ľudskom organizme. Preto je dôležité aby bol liečebný protokol navrhnutý na mieru, aby zohľadnil stravu, životný štýl i emócie.
 • Pre viac informácii ohľadom liečebného protokolu sa obráťte na nás.

 

Zdroje:

1. Healing Lyme, Stephen Buhner
2. Healing Lyme Disease Naturally, Wolf D. Storl
3. www.usingeossafely.com

Autor: Petra Pašmíková

NjhlOGEyZD